גידול ספירולינה בבית

לאור הביקוש הרב, אנו נותנים חינם מדריך גידול ספירולינה מלא במתנה. לצוות החווה ניסיון של עשרות שנים בגידול מיקרואצות שונות ויעוץ לחוות ספירולינה מסחריות והומניטריות בעולם כולו. הספר ממוקד כולו בגידול ביתי או גידול בקני מידה קטן ויוצא בהוצאת נאט"ו בכמה שפות בתקווה שילדי כל העולם יכולים מאתה לשנות את גורלם ולגדל בעצמם את המזון שיעזור להם ולמשפחות שלהם להלחם בתת התזונה. כמובן שהספר מתאים לכל מי שחפץ לגדל ספירולינה לעצמו, למשפחה ולחברים. גידול ספירולינה בבית אינו דבר מסובך אך מצריך ידע טכני. כבר לאורך כמה שנים תלמידים בבתי ספר שונים בכל העולם מתל אביב ועד קייפ טאון באפריקה משתמשים בשיטה בהצלחה.

מה התנאים שצריך כדי לגדל ספירולינה בבית?
קצב הגדילה של הספירולינה מושפע בעיקר מהטמפרטורה. 30-35 מעלות היינם אופטימליים, מתחת ל15-20 מעלות הגידול נעצר ומעל 38-40 מעלות הספירולינה נמצאת בסכנה ממשית. כמו כל צמח, הספירולינה צריכה מקור אור בכדי לבצע את תהליך הפוטוסינתזה שבו היא ממירה חומרי הזנה (דשנים, אורגניים או לא) לחלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים, מינרלים, פיגמנטים נוגדי חמצון ופיטוכימיקלים שונים. ספירולינה אינה צריכה הרבה אור, כ30%-60% שמש מלאה באם מדובר בבריכה קטנה ואף פחות מזה כאשר מדובר באקווריום או בקבוקי פלסטיק משומשים. לשמש יתרון בחימום הספירולינה בבוקר ללא צורך בחשמל אך חיסרון של העלאת אידוי המים. לכן מומלץ למקם אותה על עדן החלון או בגג או בגינה במקום מוצל. כמו כן, ספירולינה צריכה ערבוב בכדי שכל האצות הקטנטנות יזכו לחשיפה ישירה לשמש לפחות לכמה רגעים. בקני מידה קטן של פחות ממאה ליטר ניתן להשיג זאת ע"י משאבת אוויר לאקווריום. במקומות שבהם אין חשמל ניתן לערבב את הספירולינה כמה פעמים ביום בצורה ידנית. חשוב לזכור שחשיפה ממושכת לאור חזק יוצרת מצב שנקרא פוטוליזה, מצב שבו הספירולינה אינה יכולה לבצע את התהליכים הביולוגיים שלה לכן צריך לשמור על ערבב תכוף אך לא אינטנסיבי מידי. כשהערבוב חזק מידי מופיע קצף במי הגידול, קצף זה נוצר מספירולינה שלא עמדה במכה שקיבלה בזמן הערבוב ודופן התא שלה נבקע. ניתן להשתמש באור וחימום חשמליים בכדי לגדל ספירולינה. מנורות פלוריסנט היינן נוחות לשימוש, מנורות להט או סודיום יכולות לחמם את הספירולינה ולתת אור בו זמנית. גוף חימום של אקווריום יכול לחמם את הספירולינה בחורף. כאמור אור חזק כשהספירולינה קרה יגרום לבעיות.

איזה ציוד צריך כדי לגדל ספירולינה?

  • תרבית ספירולינה (ניתן להשיג בחווה, דרך טופס יצירת הקשר)
  • כלי קיבול לנוזלים, למשל אקווריום, בקבוק PET שקוף, או מסגרת שעליה מתוחה יריעת פלסטיק מסוג פוליאטילן.
  • משאוות אויר או משאבת סחרור קטנה. כ-5W לכ100 ליטר.
  • תמיסות גידול או במילים אחרות דשנים, אותם ניתן להשיג מהחווה או מחנויות אשר מוכרות ציוד לחקלאים או כימיקלים. (סודה לשתייה או כל מקור לפחמן, מקור לחנקן, מקור לזרחן, מקור לאשלגן, לברזל ולמגנזיום.)
  • מים, ניתן להשתמש במי ברז.
  • ואחרון חביב- כדי לקצור את הספירולינה, רשת סינון של 35 עד 50 מיקרון (ניתן להשיג בחווה או מחנויות לדפוס משי).

אז איך מתחילים?
חוות לייב ספירולינה עורכת קורסים מרוכזים לגידול ספירולינה ועליהם ניתן לברר דרך טופס יצירת הקשר. כמו כן בימים הקרובים יצא לאור ספר אשר מתאר את כל תהליך הגידול, הקציר ושימור הספירולינה כמו גם השימוש שלה במזונות שונים. את הספר יהיה ניתן להשיג בחינם להורדה מהאתר. גידול נעים!

דף הבית  |  חוות ספירולינה  |  שאלות נפוצות  |  מוצרים  |  צור קשר